Hírek

Az erdészeti csemetetermesztés válaszlehetőségei a klímaváltozásra

Erdészeti szaporítóanyag konferencia az Interreg VI-A Magyarország-Szlovákia Programban megvalósuló #foresee projekt keretében Pusztavámon

Az Erdészeti és Energetikai Terméktanács szervezésében szlovákiai és csehországi előadók részvételével konferencián vizsgálták meg az új csemetetermelési technológiák bevezetésének lehetőségét Pusztavámon.

A burkolt gyökerű csemeték alkalmazását magyarországi és szlovákiai viszonyok között tesztelő INTERREG #foresee projekt  keretében szervezett szakmai rendezvényen Mocz András, az Agrárminisztérium erdőkért felelős helyettes államtitkára kiemelte, hogy az erdők fennmaradásának alapja a genetikai változatosságot biztosító szaporítóanyag. Éppen ezért Magyarország támogat minden olyan kezdeményezést, amely a klímaváltozás kihívásaira megoldást kínáló új megoldások bevezetését teszi lehetővé.

Kárpáti Béla, a projektet koordináló Erdészeti és Energetikai Szaporítóanyag Terméktanács elnöke a rendezvényen az innováció fontosságát hangsúlyozta. A klímaváltozáshoz történő alkalmazkodás új technológiák bevezetését teszik szükségessé. A lerövidült ültetési időszak, az ültetéskor fellépő egyre nagyobb stressz, az ápolási időszak lerövidítésének igénye mind szükségessé teszi új termesztési technológiák bevezetését. Az INTERREG #foresee projekt   keretében több mint kétszázezer őshonos fajú facsemetét állítanak elő burkolt gyökérzettel, amelyek növekedését különböző kísérleti helyszínekre kiültetve vizsgálják. Az új technológiával nevelt csemeték alkalmazása megoldást jelenthet a klímaváltozás negatív hatásainak mérséklésére és az erdőtelepítések sikerének növelésére.

Az előadók között Borovics Attila, a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézetének főigazgatója a kutatásokon alapuló emberi tevékenység fontosságát emelte ki. A déli származású szaporítóanyag alkalmazásával több évtizedes előnyhöz juttathatjuk az erdőket, amely döntőnek bizonyulhat a klímaváltozás rendkívül gyorsan zajló környezeti folyamatainak időszakában.

A csehországi és szlovákiai előadók a két ország erdészeti csemetetermesztésének gyakorlatát ismertették, különös tekintettel a burkolt gyökérzetű csemeték előállítására és alkalmazására. Ebben a folyamatban Csehország jár legelől, így az INTERREG #foresee projekt   keretében Magyarország és Szlovákia lehetőséget kap az e területen történő felzárkózásra.